Evening Series 2018

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2018-04-30
R2
2018-05-15
R3
2018-05-30
R4
2018-06-14
R5
2018-06-28
R6
2018-07-13
R7
2018-07-27
TotalNett
1st Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long (1.2 OOD) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (9.0 DNC) 16.2 4.0
2nd Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 2.0 (4.0) 2.0 (9.0 DNC) (4.0) 3.0 1.0 25.0 8.0
3rd Class 1 29er XX 477 Anthony Willcocks James Willcocks 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 48.0 21.0
4th Class 1 RS 500 627 Ben Ballard Alice Wiseman (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 RAF 51.0 24.0
5th Class 1 ALTO 116 Chris Romans Colin Jarvis (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 55.0 28.0
6th Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 56.0 29.0
7th Class 1 RS 300 410 Anthony Willcocks   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
8th Class 1 RS 600 853 Kasper Ciechorski   (9.0 DNS) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 63.0 36.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2018-04-30
R2
2018-05-15
R3
2018-05-30
R4
2018-06-14
R5
2018-06-28
R6
2018-07-13
R7
2018-07-27
TotalNett
1st Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   (4.0) 3.5 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 57.5 13.5
2nd Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   3.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 2.0 89.0 29.0
3rd Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 3.0 8.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 92.0 32.0
4th Class 2 RS AERO 7 none Dru Townsend   (20.0 DNC) 8.0 DNF 2.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 92.0 32.0
5th Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert (20.0 DNC) 1.0 OOD (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 102.0 42.0
6th Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 103.0 43.0
7th Class 2 LASER RADIAL 133632 Brenda Romans   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 104.0 44.0
8th Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) 8.0 OOD (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 116.0 56.0
9th Class 2 LASER 163084 Chris Romans   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 121.0 61.0
10th Class 2 RS VISION 334 Anthony Willcocks James Willcocks (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 121.0 61.0
11th Class 2 RS VISION 344 Colin Jarvis Jason Hadlow (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 61.0
12th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 122.0 62.0
13th Class 2 EUROPE 352 Bob Curtis   2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 122.0 62.0
14th Class 2 LASER 1675 Simon Rimmer   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 63.0
15th Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 124.0 64.0
16th Class 2 SUPERNOVA 677 Steve Holmes   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 125.0 65.0
17th Class 2 LASER 133632 Brenda Romans   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 65.0
18th Class 2 420 48938 Sam Herbert Adam Manley (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 128.0 68.0
18th Class 2 2000 22015 Dave Passmore John Whitehead (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 128.0 68.0

Class 3 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2018-04-30
R2
2018-05-15
R3
2018-05-30
R4
2018-06-14
R5
2018-06-28
R6
2018-07-13
R7
2018-07-27
TotalNett
1st Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 1.0 35.0 11.0
2nd Class 3 MIRROR singlehanded 64931 Steve Brooks   (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 DNF 4.0 OOD 8.0 DNC 48.0 24.0
3rd Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 49.0 25.0
4th Class 3 LASER PICO 1 S Brooks H Brooks (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 50.0 26.0
5th Class 3 TOPPER 44142 Dru Townsend   (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 26.0
6th Class 3 MIRROR singlehanded 39305 Stefan Balkowiec   (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 52.0 28.0
7th Class 3 MIRROR 60888 Davie Westrup   (8.0 DNC) (8.0 DNS) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 32.0

R1 - Class 1 Fleet - 2018-04-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29er XX 477 Anthony Willcocks James Willcocks 32.13 0.37.54 1.0
2 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long OOD   1.2
3 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 42.25 0.44.31 2.0
4 Class 1 RS 600 853 Kasper Ciechorski   DNS   9.0

R2 - Class 1 Fleet - 2018-05-15 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long 46.41 0.50.18 1.0
2 Class 1 29er XX 477 Anthony Willcocks James Willcocks 45.11 0.53.09 2.0
3 Class 1 RS 500 627 Ben Ballard Alice Wiseman 1.23.13 1.26.25 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 1.34.11 1.38.50 4.0

R3 - Class 1 Fleet - 2018-05-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long 56.15 1.00.37 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 62.03 1.05.07 2.0

R4 - Class 1 Fleet - 2018-06-14 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long 1.07.55 1.13.11 1.0

R5 - Class 1 Fleet - 2018-06-28 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Colin Jarvis 1.04.10 1.09.45 1.0
2 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long 1.05.14 1.10.18 2.0
3 Class 1 RS 300 410 Anthony Willcocks   1.13.02 1.15.08 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 1.15.06 1.18.48 4.0

R6 - Class 1 Fleet - 2018-07-13 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark / Chris Romans / Sarah Long 55.58 1.00.19 1.0
2 Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   59.43 1.01.26 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 1.07.80 1.11.42 3.0

R7 - Class 1 Fleet - 2018-07-27 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb 56.06 0.58.52 1.0
2 Class 1 RS 500 627 Ben Ballard Alice Wiseman RAF   3.0

R1 - Class 2 Fleet - 2018-04-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   33.17 0.29.07 1.0
2 Class 2 EUROPE 352 Bob Curtis   33.53 0.29.36 2.0
3 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   OOD   3.0
3 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 33.35 0.29.46 3.0
5 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   33.23 0.30.38 4.0

R2 - Class 2 Fleet - 2018-05-15 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert OOD   1.0
1 Class 2 RS VISION 344 Colin Jarvis Jason Hadlow 47.56 0.42.30 1.0
3 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   66.09 0.57.52 2.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   OOD   3.5
5 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long DNF   8.0
5 Class 2 RS AERO 7 none Dru Townsend   DNF   8.0
5 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   DNF   8.0
5 Class 2 420 48938 Sam Herbert Adam Manley DNF   8.0
5 Class 2 2000 22015 Dave Passmore John Whitehead DNF   8.0

R3 - Class 2 Fleet - 2018-05-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER RADIAL 133632 Brenda Romans   46.40 0.40.52 1.0
2 Class 2 RS AERO 7 none Dru Townsend   47.40 0.44.38 2.0

R4 - Class 2 Fleet - 2018-06-14 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 1.07.17 1.00.34 1.0
2 Class 2 LASER 1675 Simon Rimmer   DNF   3.0
3 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   OOD   8.0

R5 - Class 2 Fleet - 2018-06-28 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 1.00.45 0.53.51 1.0
2 Class 2 RS AERO 7 none Dru Townsend   59.53 0.56.04 2.0
3 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1.01.44 0.56.38 3.0
4 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 1.10.28 1.03.32 4.0
5 Class 2 LASER 133632 Brenda Romans   1.09.57 1.03.42 5.0

R6 - Class 2 Fleet - 2018-07-13 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VISION 334 Anthony Willcocks James Willcocks 1.12.45 1.04.30 1.0
2 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   1.13.45 1.07.10 2.0
3 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1.13.31 1.07.27 3.0
4 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   1.11.33 1.09.32 4.0
5 Class 2 SUPERNOVA 677 Steve Holmes   1.15.37 1.10.20 5.0

R7 - Class 2 Fleet - 2018-07-27 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 163084 Chris Romans   51.57 0.47.19 1.0
2 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   51.58 0.50.30 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 133632 Brenda Romans   1.01.01 0.53.26 3.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1.01.15 0.56.12 4.0

R1 - Class 3 Fleet - 2018-04-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints

R2 - Class 3 Fleet - 2018-05-15 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   68.15 0.51.19 1.0
2 Class 3 MIRROR 60888 Davie Westrup   DNS   8.0

R3 - Class 3 Fleet - 2018-05-30 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   52.32 0.37.48 1.0

R4 - Class 3 Fleet - 2018-06-14 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 TOPPER 44142 Dru Townsend   DNF 2.0

R5 - Class 3 Fleet - 2018-06-28 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   53.45 0.40.25 1.0
2 Class 3 MIRROR singlehanded 64931 Steve Brooks   DNF   4.0
2 Class 3 MIRROR singlehanded 39305 Stefan Balkowiec   DNF   4.0

R6 - Class 3 Fleet - 2018-07-13 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 MIRROR singlehanded 64931 Steve Brooks   OOD 4.0

R7 - Class 3 Fleet - 2018-07-27 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   25.57 0.19.31 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 S Brooks H Brooks 40.15 0.30.16 2.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

 

(Updated on 16/09/2018)

© 2018 PYSC