The PYSC logo

Portishead Yacht and Sailing Club

Autumn Series 2023

Autumn 2023

PYSC

 

Class 1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 - Cancelled R4- Cancelled R5 R6 - Cancelled R7 R8 Total Nett
1st Class 1 Javelin 298 Colin Jarvis Derek Jarvis / S Lewis 930 (6.0 DNC) (6.0 DNC)     6.0 DNC   1.0 1.0 20.0 8.0
2nd Class 1 Fireball 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 952 1.0 1.0     (6.0 DNC)   (6.0 DNC) 6.0 DNC 20.0 8.0
3rd Class 1 Fireball 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 952 2.0 2.0     (6.0 DNC)   (6.0 DNC) 6.0 DNC 22.0 10.0
4th Class 1 505 8293 Andrew Adlhadeff Steve Brooks 900 (6.0 DNC) (6.0 DNC)     1.0   6.0 DNC 6.0 DNC 25.0 13.0
5th Class 1 RS 800 821 James Willcocks Graham Slater 799 (6.0 DNC) (6.0 DNC)     2.0   6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 14.0

Class 2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 - Cancelled R4- Cancelled R5 R6 - Cancelled R7 R8 Total Nett
1st Class 2 SOLO 6026 Roger Oldershaw   1142 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     1.0   1.0 2.0 38.0 4.0
2nd Class 2 RS Aero 6 1577 Jeremy Hodgson   1105 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     2.0   3.0 4.0 43.0 9.0
3rd Class 2 SOLO 3572 Paul Roberts   1142 (17.0 DNC) (5.5)     3.0   4.0 3.0 32.5 10.0
4th Class 2 2000 21102 Chris Gill B James 1114 (4.0) 4.0     (17.0 DNC)   4.0 OOD 4.0 OOD 33.0 12.0
5th Class 2 420 48938 Hannah Brooks Steve Brooks 1100 5.0 (11.0)     6.0   (7.0) 5.0 34.0 16.0
6th Class 2 LASER RADIAL/ ILCA 6 179895 Peter Mathrick   1150 (17.0 DNC) (8.0)     5.0   5.0 6.0 41.0 16.0
7th Class 2 LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Dru Townsend   1150 1.0 1.0     (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 53.0 19.0
8th Class 2 RS Aero 6 2152 Martin Gibson   1105 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     17.0 DNC   2.0 1.0 54.0 20.0
9th Class 2 SOLO 4770 Andy Willcocks   1142 2.0 2.0     (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 55.0 21.0
10th Class 2 Lark 2001 Steve Pascoe Taylor Pascoe 1065 6.0 9.0     7.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 56.0 22.0
11th Class 2 RS AERO 5 2152 Martin Gibson   1136 3.0 3.0     (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 57.0 23.0
12th Class 2 2000 22015 Dave Passmore Jon Whitehead 1114 9.0 10.0     9.5 OOD   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 62.5 28.5
13th Class 2 Lark 2001 Dave Pugh Steve Pasco 1065 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     17.0 DNC   6.0 7.0 64.0 30.0
14th Class 2 LASER RADIAL/ ILCA 6 7908 A Alhadeff   1150 8.0 5.5     (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 64.5 30.5
15th Class 2 SOLO 5377 Tony March   1142 7.0 7.0     (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 65.0 31.0
16th Class 2 RS VISION 1481 Els Stoops Aaron Sadler 1137 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     4.0   17.0 DNC 17.0 DNC 72.0 38.0

Class 3 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 - Cancelled R4- Cancelled R5 R6 - Cancelled R7 R8 Total Nett
1st Class 3 Laser Pico 8951 Chris Jarvis   1330         (5.0 DNC)   1.0 1.0 7.0 2.0
2nd Class 3 RS Neo 140 Tony Barnes   1180         1.0   (4.0) 2.0 7.0 3.0
3rd Class 3 LASER RADIAL/ ILCA 6 165245 C Robinson   1150         (5.0 DNC)   3.0 3.0 11.0 6.0
4th Class 3 Topper 46519 Nathan Hunt   1369         (5.0 DNC)   2.0 5.0 DNF 12.0 7.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com